Kui Eesti ettevõte osutab teenuseid teises riigis, näiteks Soomes, on oluline tutvuda Eesti Maksu- ja Tolliameti kodulehelt selle riigiga sõlmitud maksulepinguga.
Eestil on kehtiv topeltmaksustamise vältimise leping 64 riigiga, neist 62 on jõus. Soomega sõlmiti leping juba 1993. aastal.
See leping reguleerib riikidevahelist kaubandust, teenuste osutamist ning rahvusvahelisi maksuaspekte, sealhulgas võimalikke maksuvaidlusi ja topeltmaksustamist.Et vältida Soomes tegutsedes tarbetuid maksuriske, on soovitatav ettevõtte tegevusplaan meie spetsialistidega läbi vaadata ning võimalikke riske varakult maandada.
Maksude kinnipidamisregister (ennakkoperintärekisteri)
Kuigi seadusest tulenev kohustus oma tegevust registreerida puudub, on soovitatav maksude kinnipidamisregistrisse siiski registreeruda. See on eriti oluline ehitus-, paigaldus- ja montaažitööde puhul. Registreeringu korral ei ole tellijal kohustust töö teostaja arvest kinni pidada:
- 13% tulumaksu (äriühingu puhul) või
- 35% tulumaksu (füüsilisest isikust ettevõtja ehk FIE puhul).
Registreerimine ja aruandlus
Ettevõte saab Soomes registreeruda nn asutamisteate alusel. Registreeritud ettevõtete kohta peetakse eraldi arvestust, ning ettevõttele tekib Soomes aruandluskohustus. Registreerimata jätmise korral võib maksukoormus kujuneda suuremaks.
Kasumimaks ja püsiv tegevuskoht
Kasumimaksu (20%) arvestatakse Soomes ainult juhul, kui ettevõttel tekib seal püsiv tegevuskoht.
Mis on püsiv tegevuskoht?
Maksulepingu kohaselt maksustatakse ettevõtte tulu ainult selles riigis, kus ettevõte paikneb, välja arvatud juhul, kui ettevõte tegutseb teises riigis seal asuva püsiva tegevuskoha kaudu.
Püsiva tegevuskoha tunnused:
- Geograafiline püsivus – ruumid, teeninduspunktid, ehitusobjektid.
- Ajaline püsivus – tegevus on pidev ja kestab 6–18 kuud.
- Äritegevuse toimumine – töötajad, seadmed või isegi iseseisvalt töötav aparaat (nt server, mänguautomaat, rendiseade).
- Juhtimiskeskus – juhatus asub Soomes, seal toimub ettevõtte peamine tegevus.
- Ehitussektoris – püsiv tegevuskoht tekib, kui ehitusobjekti kestus ületab 6 kuud.
- Esindaja – sõltuv esindaja, kes on volitatud ettevõtte nimel lepinguid sõlmima. Sõltumatu vahendaja ei pruugi tekitada püsivat tegevuskohta.
Raamatupidamine ja aruandlus
Püsiva tegevuskoha raamatupidamist tuleks pidada kogu Soomes tegutsemise perioodi jooksul. See tagab kulude ja tulude õigeaegse kajastamise ning maksude tõhusa planeerimise.
Püsiv tegevuskoht toob kaasa kohustuse:
- registreerida ettevõte Soome äriregistris,
- esitada Soome maksudeklaratsioon koos kasumiaruandega,
- pidada arvestust varade ja kohustuste osas vastavalt Soome seadustele.
Kui raamatupidamist ei ole peetud, võib Soome maksuamet määrata tulumaksu nn hinnangu alusel (arvioverotus). Sellisel juhul arvutatakse maks kaudselt, näiteks teatud protsendina käibest.