Automaks 2025 – mida peavad teadma ettevõtted ja eraisikud?

Automaks 2025 - Grow FInance

Pilt: Midjourney AI

Alates 1. jaanuarist 2025 hakkab Eestis kehtima uus automaks, mis toob kaasa olulisi muudatusi nii ettevõtetele kui ka eraisikutele. Uue maksu eesmärk on vähendada autode keskkonnamõju, motiveerida inimesi ja ettevõtteid valima vähem saastavaid sõidukeid ning täita riigieelarvet. Käesolevas artiklis anname ülevaate automaksu peamistest aspektidest ja sellest, mida selle kehtestamisel silmas pidada.

Automaksu olemus ja struktuur

Automaks koosneb kahest peamisest osast: ühekordsest registreerimistasust ja iga-aastasest aastamaksust. See hakkab kehtima kõikidele Eestis registreeritud sõidukitele, välja arvatud mõned erandid, nagu näiteks alarmsõidukid. Maksu suurus sõltub mitmest tegurist, sealhulgas sõiduki vanusest, CO2 heitkogusest (või teatud juhtudel mootori võimsusest) ja täismassist.

Maksu arvestatakse iga aasta 1. jaanuari seisuga registris oleva omaniku või vastutava kasutaja nimele. Tasuda tuleb kaks korda aastas: 15. juuniks ja 15. detsembriks. Maksu- ja Tolliamet saadab maksuteated jooksva aasta kohta hiljemalt 15. veebruariks, mis annab omanikele piisavalt aega maksu planeerimiseks ja tasumiseks.

Registreerimistasu kui automaksu osa

Registreerimistasu on ühekordne maks, mida tuleb tasuda uue või kasutatud sõiduki esmasel registreerimisel Eestis ning samuti esimesel omanikuvahetusel pärast automaksu jõustumist 2025. aasta jaanuaris. Oluline on märkida, et kui sõiduk ostetakse liisingufirmalt välja või saadakse päranduseks, siis registreerimistasu maksta ei tule – tasu tuleb tasuda alles järgmise müügitehingu korral.

Sõiduautode puhul koosneb registreerimistasu baasosast, CO2 komponendist ja täismassi komponendist. Täiselektriliste sõidukite puhul CO2 komponent puudub. Kaubikute registreerimistasu sisaldab vaid baasosa ja CO2 komponenti. Kui sõiduki registris puuduvad CO2 andmed, kasutatakse arvutamiseks WLTP-meetodi referentsväärtust.

Mootorsõiduki maksumäär korrutatakse mootorsõiduki vanusest sõltuva kordajaga, mis on kahanev sõltuvalt vanusest ja 20 aastase sõiduki korral jõuab nullini.

Aastamaks ja selle arvutamine

Aastamaksu arvutamisel võetakse arvesse CO2 heitkogust, mootori võimsust, sõiduki täismassi ning vanusekordajat. 

Samuti on aastamaksu puhul vanusekordaja oluline element, mis vähendab kõikide sõidukite automaksu mootori võimsuselt ja täismassilt. Üle 20 aasta vanuste autode puhul jõuab see 0 euroni, mis tähendab, et edaspidi tuleb maksta vaid baastasu.

Tulevikku vaadates on Rahandusministeerium teatanud planeeritud hinnatõusudest aastatel 2028 ja 2031. Need tõusud puudutavad nii sõiduautode kui ka kaubikute registreerimistasusid. Lisaks suureneb CO2 heitkoguse osakaal registreerimistasus ning tõusevad ka baas- ja massiosa määrad.

Mida peavad ettevõtted ja eraisikud arvestama?

Uue automaksu kehtestamine nõuab nii ettevõtetelt kui ka eraisikutelt põhjalikku finantsplaneerimist. Ettevõtted, kes kasutavad oma tegevuses suurt autoparki, peavad hindama automaksu mõju oma kulustruktuurile. Eraisikud peaksid sõiduki ostu planeerides arvestama, kuidas uus maks nende igakuiseid kulutusi mõjutab.

Sõiduki valikul tasub kaaluda investeeringuid elektri- või hübriidsõidukitesse, kuna uus maksusüsteem soosib keskkonnasõbralikumaid valikuid. Enne ostuotsust on mõistlik analüüsida erinevate sõidukite maksumäärasid, et leida endale sobivaim ja kulutõhusaim lahendus.

Raamatupidamine ja maksunõustamine muutuvad automaksu kontekstis eriti oluliseks. Ettevõtted peaksid veenduma, et nende raamatupidajad on kursis uue automaksu seadusega ja valmis vastavaid muudatusi rakendama. Eraisikutel võib olla kasulik konsulteerida maksunõustajaga, et leida oma olukorrale optimaalne lahendus.

Kokkuvõte

Automaks toob alates 2025. aastast kaasa märkimisväärseid muudatusi Eesti autoomanikele. Nii ettevõtted kui ka eraisikud peavad arvestama uue maksuga oma finants- ja sõidukiplaanides. Õigeaegne ettevalmistus ja põhjalik analüüs aitavad vältida ootamatuid kulusid ja teha parimaid valikuid uues maksukeskkonnas.

On oluline meeles pidada, et täpsed automaksu määrad on seadusega sätestatud ja nende arvutamiseks on loodud spetsiaalsed kalkulaatorid. Soovitame kasutada ametlikke allikaid täpse maksusumma arvutamiseks, et vältida ebameeldivaid üllatusi.

Täpsed automaksu määrad on seadusega sätestatud. Kasutage kalkulaatorit täpse maksusumma arvutamiseks.

Viide mootorsõidukimaksu seadusele.

Transpordiameti sõiduki andmete päring.


Kas soovite rohkem teada automaksu mõjust teie ettevõttele või isiklikele finantsidele? Võtke ühendust Grow Finance’i ekspertidega personaalse konsultatsiooni saamiseks!

Räägi meie finatseksperdiga

Mida peab teadma Eesti ettevõte, kui teenuse osutamise asukoht on Soome?

Eesti ettevõte peab Soomes teenuseid osutades arvestama maksulepingutega, registreerimiskohustuste ja püsiva tegevuskoha võimalike nõuetega.

Julgeolekumaks 2025-2028

Julgeolekumaks tõstab käibemaksu ning lisab 2% tulumaksu füüsilistele isikutele ja ettevõtete kasumile, et suurendada riigi [...]

Müüt – raamatupidaja on eksimatu

Milline on inimese ja tehtisintellekti vigade tegemise määr raamatupidamises?