The near future of accounting brings new opportunities

Homsete loto võidunumbrite täpne prognoos võib tuua päratu rikkuse. Sarnaselt sõidab edu laineharjal ettevõtja, kes mõistab lähituleviku võimalusi piisavalt varakult märgata ning nendele vastavalt reageerida. Raamatupidamine ettevõtte toimimise keskse infoallikana saab olla siinkohal kasulikuks tööriistaks. Näiteks võime täpsemalt välja arvutada sooduskampaania raames müüdava toote hinna, mis tagab kõige kasumlikuma tulemuse. Optimumist madalam hind ei tooks piisavalt müügikatet ja kõrgem hind peletaks ostjad.

Alljärgneva mõttelõnga käivitajaks sai sel korral silma jäänud Pärnu Finantskonverentsi tulevikku vaatav reklaam, mis haakus hästi käesoleva teemaga. Vajadus kontori tagumises, kohvilõhnalises toas istuva raamatupidaja järgi kaob lihtsalt ära. Seda asendab tulevik, mis on kõigile kasulikum ja põnevam:

  1. Raamatupidamisteenuse liitmise ja lahutamise funktsioon taandub, tehes ruumi keerulisematele tugiteenustele, mis aitavad mõista ettevõtte protsesse ning tagada nõustamise teistele ärivaldkondadele ja –protsessidele. Sisuliselt muutub raamatupidaja ostuarvete sisestajast juhi nõustajaks. Kindlasti säilib ka raamatupidamise „lihtsam osa“ aga see muutub odavaks rutiiniks, mis ajapikku kaob. Väärtuslikud on need tänased raamatupidajad, kes suudavad näha suuremat pilti ja soovivad tegeleda enesetäiendamisega, mõistmaks ettevõtte äriprotsesse.
  2. Igasuguse sisestamise töö maht muutub väiksemaks ja odavamaks. Raamatupidajalt oodatakse kõrgemat võimekust erineva tarkvaraga toime tulemisel. Samas tuleb mõista raamatupidamise algloogikat (kuidas kanded tekivad). Paber muutub suureks piduriks, sest info elektrooniline töötlus on lihtsalt nii palju kiirem ja efektiivsem. Isegi kui täna tundub trükkimise asendamine skänneerimisega ebaefektiivne ja aega nõudev, siis on see ikkagi vältimatu samm parema tuleviku suunas.
  3. Tulenevalt rutiinsemate tööde arvutile delegeerimisest, muutub raamatupidamine veelgi põnevamaks. Selle fookus liigub üha enam konsultatsioonile. Edukamad raamatupidajad ja raamatupidamisteenuse pakkujad suudavad mõista erinevate äride spetsiifikat ning nõustada juhte tänasest mitmekülgsemalt.

Kokkuvõttes sarnaneb raamatupidajate olukord looduse ürgsele reeglile: kohandu või sure. Kiiremad kohandujad loovad oma klientidele ja tööandjatele suuremat väärtust. Edukate partnerite koostöö võimendub konkurentsiolukorras veelgi, luues turul teed üllatustulijatele. Ilmselt näeme äraspidiseid tulemusi, kus esmapilgul odavam lahendus kujuneb hoopis kallimaks.