Virtuaalses valuutas saadudud tulu deklareerimine

Virtuaalses valuutas, sealhulgas bitcoinis saadud tulu (kasu vara võõrandamisest, palgatulu, ettevõtlustulu), maksustatakse sarnastel põhimõtetel kui traditsioonilises valuutas saadud tulu. Tulu maksustamisel tuleb virtuaalse valuuta ostu- ja müügihind või saadud tulu ümber arvutada eurodesse tulu saamise või kulu tegemise kuupäeval kehtinud virtuaalvaluuta vahetuskursi (turuhinna) alusel.

Kui saad tulu virtuaalse valuuta hinnamuutusest, ostes ja müües/vahetades virtuaalset valuutat

Maksuameti juhendi järgi tuleb deklareerida seda nagu iga teist vara ehk ostu ja müügihinnast saadud kasum maksustatakse. Kõik tulud deklareeritakse Eestis eurodes. Tundub esialgu lihtne, kuid nüansse on siin rohkem. Juhul kui te virtuaalraha ei konverteeri nn “päris rahaks”, vaid ostate ja müüte pidevalt midagi, siis see käitub pigem nagu “päris raha”. Sel puhul võib olla väga keeruline tuvastada kasumit ja maksuametil ei ole selgeid juhiseid. Kuna virtuaalset valuutat käsitletatakse tulumaksuseaduse tähenduses varana, siis sellest saadud kahjumeid maksustamisel arvesse ei võeta. Need kahjud jäävad isiku enda kanda, kuid kasumilt tuleb tulumaks ise deklareerida ja tasuda.

Kui saad tehtud töö eest tasu virtuaalses valuutas

Eesti tööandja peab virtuaalses valuutas makstud töötasu ümber arvutama turuhinna alusel eurodesse ning makstavalt töötasult kinni pidama ning tasuma tööjõumaksud. Seda deklareerib raamatupidaja ja täiendavat maksukohustust see kaasa ei too. Maksuameti juhendi järgi “Töötasuna juba maksustatud virtuaalses valuutas saadud tulu kasutamine erinevate kaupade või teenuste ostmiseks enam täiendavat maksukohustust kaasa ei too.” Mida saab tõlgendada, kui virtuaalraha kurss tõuseb ja seda virtuaalraha kasutataks kaupade ja teenuste ostudeks, siis selliselt kursi kasumilt tulumaksu maksma ei pea.

Aitame parimad lahendused üles leida

Olgu praegu kehtivad seadused milliseid tahes, oma ala spetsialistid suudavad siiski igale murele lahenduse leida. Raamatupidamisbüroo Grow on suunatud innovaatiliste lahenduste kasutamisele ja meile ei ole võõras raamidest väljaspool mõtlemine. Kui sul on esialgu keerukana tunduvaid erisoove, võta meiega ühendust ja leiame üheskoos lahenduse.