Tulumaksuseaduses koomilisena mõjuvad paragrahvid

Sul on oma äri ja oled sõlmimas esimesi suuri tehinguid. Viisakat kontorit veel ei ole ja oma äripartneritega kohtute kohvikutes/restoranides. Olete jõudnud kokkuleppele ja tänutäheks viid partnerile kingituse.

Kas kujutasid ette midagi uhket?

Ja siis raamatupidaja teatab rõõmsalt, et  restoranis saad vabalt oma äripartnerite lõuna kinni maksta 32 euro eest. Täpsustuseks see summa on terve kuu ja kõigi äripartnerite peale kokku.  Ärikingituse saad vabalt 10 euro eest osta.

Nüüd teed kiirelt korrektuurid, edaspidi kohtud burgeris, sest partnerid tuli mitmekesi ja kingituseks viid näiteks tikke, mida pakutakse laias valikus ja jagub kõigile. Kahju kohe, et Viljandi tikuvabrik tegevuse lõpetas.

Need summad on seadusesse kirjutatud hetkel, mil Eestisse hakkas saabuma euro ehk 12 aastat tagasi. Kas veel mäletad, millises restoranis ja mitmekesi siis said 500 krooni ehk 32 euro eest käia?

Ei tohiks olla kellelegi uudis, et raha väärtus ajas kahaneb ja nagu elu meile näitab, siis rahaväärtus on selle aja jooksul kordades muutunud.

Need summad käesolevas seaduses tekitavad minus kui maksukonsultandis alaväärsuskompleksi. Viimasel ajal olengi öelnud oma klientidele, kes peamiselt on veel pärit väljaspool Eestit, et see on olematu. Hetkel tundub, et viisakama mulje jätaksin, kui ütleks, et sellist soodustust meil ei eksisteeri, kuid siis nad on hämmastanud kuidas nii, sest üldiselt sellised soodustused on enamusel olemas.

Aga nüüd tõsisemalt

Oleks parem kui tulumaksuseadusesse ei kirjutataks muutumatuid summasid, eriti selliseid väikseid. Nii väikesed summad jätavad meist: esiteks endiselt väga odava riigi kuvandi, mida me ammu enam ei ole ja teiseks soodustavad Eesti toodangu asemel “kvaliteetset Hiina nänni” soetama.

Seaduse muutmine on piisavalt keeruline protsess, isegi siis kui muuta vaid ühte numbrit ja eriti kui tahe puudub. Seega paindlikult teatud aja tagant ülevaatuse kohustusega, näiteks Rahandusministeeriumi poolt või mõne näitajaga seostamine (näiteks inflatsioon) mõjuks oluliselt paremini.

Kui tulumaksumiinimumi ja muu sarnase muutmine käib huvigruppide survel, siis eelmainitud summadele huvigruppe pole ja tunduvad ebaolulised ja seepärast need ka muutmata jäävad. Kõikide tulumaksuseaduses olevate summade ülevaatamine võiks käia koos ja seda kooskõlas reaalse elustandardi muutustega, järgides esialgset põhimõtet, mis eesmärgil summad on seadusesse kirjutatud.

Lisaks mainele võidaks ühiskond  tarbetute asjade kinkimisest. Väiksem kogus, kuid kvaliteetsem kingitus on lisandväärtus omaette. Jah, muidugi saab ka suurema summa eest nii restoranis käia kui töötajaid on palju ja ka kingitusi osta, tasudes lisanduvad maksud. Kuid peamine iva on selles, millist suunda tahetakse näidata.

Kuigi tikud ei ole tarbetud ja üksikule saarele minnes oleks see minu esimene valik, mida kaasa võtaks ?. Aga kellega ma seal äri edendan?

Grow ei müü tikke, küll aga pakume maksunõustamist ja raamatupidamist. Võta julgelt ühendust kui tundub, et saaksime Sind aidata. Endiselt lahendame ka edaspidi nii äripartnerite vastuvõtu kui ka kingitustega seotud küsimusi.

Ulvi Tallo