Digiraamatupidamine

Digiraamatupidamine on tänapäevane nutikas raamatupidamine.

Selgitame, mida tähendab digiraamatupidamine. Grow on mõtestanud digiraamatupidamise järgmiselt:

Digiraamatupidamine on  nutikas raamatupidamine, viisil mil unikaalseid andmeid luuakse käsitisi vaid kord.

Kuidas aru saada enam levinud raamatupidamisväljenditest ja mida need tegelikult tähendavad. Kas online raamatupidamine ikka tähendab automaatselt ka paberivaba? Eestis kasutavad raamatupidamisbürood enda eristumiseks erinevaid väljendeid:

  • Paberivaba raamatupidamine
  • Online raamatupidamine
  • E-raamatupidamine
  • Digiraamatupidamine

Kuid mida need väljendid tegelikult tähendavad ja kas eristumine on ka reaalsus või pelgalt nimetus?

Online raamatupidamine

Online seostub üldjuhul ligipääsuga kuhugi, mõnel juhul on see ligipääs raamatupidamisprogrammi, teisel juhul juurdepääs dokumentidele. Mõni arvab, et meilidega arvete ja aruannete saatmine on juba piisav kasutamaks sõna on-line. Paljude klientide jaoks seostub see sõna automaatselt ka paberivabadusega, kuid raamatupidajad hoopis kurdavad, et paberikulu on tunduvalt suurenenud sest nüüd peavad nemad kliendi asemel selle paberi välja printima. See on jabur reaalsus Eestis aastal 2019.

E-raamatupidamine

Üks raamatupidamisbüroo  on oma kodulehel defineerinud järgmist:  ”E-raamatupidamine on igati nagu tavapärane  raamatupidamisteenus – erinevus tuleneb sellest, et ka kliendil on võimalik raamatupidamise andmebaasi iseseisvalt kasutada.” Siinjuures tekkis meil E -ehhee efekt, mis on sama nagu O- ohhoo efekt. See tähendab, et O-raamatupidamine ütleb sama palju nagu E-raamatupidamine. Wikipedia ütleb, et e-accounting ehk e-raamatupidamisel ei ole täpset definitsiooni, kuid toob ka võrdluse online raamatupidamisega.

Seega võime tõmmata võrdusmärgi eelnevaga ehk  e- ja online raamatupidamine on sünonüümid.

Paberivaba raamatupidamine

Siin on vähemalt arusaadav, et paberit enam välja ei prindita, aga siin ka kogu lugu lõppeb.

Digiraamatupidamine

Grow Finance-blogi-raamatupidamisteenus-tarkvara

Kuna ükski eelnev selgitus ei olne piisav selleks, kuidas raamatupidamist on võimalik teha, siis on vajalik  defineerida mõisteid täpsemalt.  Kuna ükski otsingu tulemus meile rahuldavat vastet ei andnud, siis tuli  ise välja mõelda mida digiraamatupidamine tähendab, nii nagu Grow seda mõistab ja kasutab:

Digiraamatupidamine on majandusüksuse tegevuste ja selle tulemuste kohta arvestuse pidamise süsteem, viisil mil unikaalseid andmeid luuakse käsitisi vaid kord.                                                                                                                                                                                                                           (Grow)

Seega digiraamatupidamine hõlmab kõike eelnevat;  paberivaba, online ja  e-raamatupidamise, millele lisandub veel andmete automaatne liikumine, mis omakorda viib meid edasi reaalaja majanduse suunas.

Kuna andmeid, mis võivad erinevate baaside vahel liikuda, on väga palju ja ühtlasi ka baase, mille vahel andmed liiguvad on palju, siis edaspidi saame rääkida digiraamatupidamisest kui protsentuaalsest osast, kus raamatupidamine on digitaliseeritud.  Eesmärgiks on võimalik  seada 100% digitaliseeritust. Kuid viimast ei ole võimalik teha üksi,  selleks peavad ka kõik teie partnerid olema piiavalt motiveeritud ja tehniliselt valmis.

Kui tuua paralleel  pangandusest, siis ka seal on  digitaliseeritus aastatega järjest enam suureneneud, kuid siiski meist paljud kasutavad ka veel paberraha, mõned rohkem ja teised vähem. Seega täielikku digitaliseeritust arvatavasti nii pea veel ei saabu, kuid digitaliseerituse osakaal kindlasti kasvab pidevalt ja seda kogu maailmas. Kui vaadata e-arvete osakaalu, mis on digitaliseerituse eelduseks, siis see on kogu maailmas viimastel aastatel eriti jõudsalt kasvanud. Alates juuli 2019 on Eestis kohustuslik avalikule sektorile saata e-arveid. Loe lähemalt e-arvetest siit.

Kui soovid olla digiraamatupidaja, siis alusta juba täna ja uuri võimalusi, kuidas oma andmeid saadad ja vastu võtad.

Grow Finance on esimene paberivaba raamatupidamisbüroo Eestis ja e-arveid vahetame alates 2014.  Täna tegeleme aktiivselt digiraamatupidamise väljakutsetega, et pakkuda oma klientidele parimat.

Grow teeb Sinu ettevõtte rahaasjade majandamise lihtsaks ja mugavaks. Tutvu Grow kompaktsete raamatupidamisteenuse pakettidega, pane seeme mulda ning vaata, kuidas Su ettevõte kasvab!

KÜSI PAKKUMIST