Õiglane palk on mõõtmise küsimus

Soomes töötanud kaasmaalasi soosinud hiljutine Riigikohtu otsus leidis meedias kajastamist lahe mõlemal kaldal ning kutsus esile arutelu eestlastele makstava palga õigluse teemal. Viimane tekitas nostalgilise meenutuse paarikümneaastasest ajaloost, mil räägiti kõikvõimsa eestlase uskumatust töökusest, oskustest, kohanemisvõimest ning tervest peatükist teistest eelistest ärahellitatud heaoluühiskonna töötajate ees.

Mõõtmise tulemus sõltub taustsüsteemist “-” eestlane oligi kangelane

90-ndate alguses, tänase arusaamise järgi mõnekümne eurose kuupalga eest rüganud eestlane suutis „müüa“ oma tööd soodsamalt ka siis, kui ta naaberriigi töötaja tunnitöö tegemiseks isegi terve päeva kulutas. Defitsiidist kantud, viljakas sotsialistlik ajalugu oli õpetanud inimestele käepäraste vahenditega toime tulemist, mis lisas odavale tööjõule universaalsuse.

Heaolu kasv taandas eelised

Tubli töötaja palgakasv on meid viimase paarikümne aasta jooksul heaoluriikidele palju lähemale toonud. Ühtäkki ilmnes eestlase tagasihoidlikum kutseharidus ning ajalukku kaduv isade-vanaisade poolt nõukaajal omandatud käelise töö kombineerimise oskus. Tulemusena leiame eest töötaja, kes loob kaasaegsete tööriistadega naaberriigis asuvast ametivennast kõvasti vähem väärtust. Halvemal juhul on ette tulnud tööriistade oskamatust käsitlemisest või materjali rikkumisest tingitud kahjusid.

Kõige selle juures on aga jahmatavaim tõsiasi, et väiksema palgaga maarjamaalase tööviljakus on kohati niipalju väiksem, et tema palkamine ei tasu isegi selle väiksema palga eest ära.

Õiglane palk loob eelised

Töö tulemusena loodava väärtusega seonduv palk eelistab asjalikke töötajaid. Nii saab ka ettevõtja oma palgakulu eest tegelikult rohkem. Mõistagi ei saa kõigi tööde tulemust raha mõõdupuule panna, kuid päris paljudel juhtudel see toimib.

Kokkuvõttes saab korraliku arvestusega ettevõtte juht asjaliku raamatupidaja toel juhtimisinfot, mis aitab hinnata üksiku töötaja või meeskonna töö tulemust. Talle on arusaadav kasumi tekkimise allikad ning kahjumiriski kohad mitte kõhutunde vaid tegelike faktide alusel.

On veel KÕIGE TÄHTSAM

Alles mõne päeva eest juhtusin nägema juhi poolt töötajatele määratud tulemustasusid, mis eelistasid halvemini töötavat osakonda. Põhjuseks oli tulemuse hindamine vaid ühe parameetri alusel, mis jättis kasumi tekkimise olulised asjaolud arvestamata.

Kõige tähtsam on õige info kättesaadavus õiges mahus.

Kui tunned ettevõtjana vajalikust infost või asjatundlikust nõuandest puudust, siis võta meiega ühendust.