Milline on tulevikku vaatav palgamaksmise süsteem?

Seoses 2018. aastal eesootavate muudatustega palgaarvestustes on kindlasti tulnud sel teemal palju mõelda. Kas minu palgaarvestus on piisavalt kaasaaegne? Kas oleme valmis tuleviku vajadusteks? Kas ma saaksin juba täna oma töötajatele, juhtidele ja raamatupidajatele kaasaaegsemaid lahendusi pakkuda? Milliseid märksõnu tuleks tuleviku raamatupidamise puhul meeles pidada? Toome allpool ära olulisimad aspektid, mida tulevikku vaatav palgamaksmise süsteem peaks arvestama.

Piirideta tööjõud ja palgamaksmise süsteem

Juba täna on paljudes kaasaaegsetes töökohtades olemas kontorivabad töökohad ja töötajaid üle terve maailma – erinevatest rahvusest, keelest, kultuurist ja erinevate ootustega. Kõige lihtsam probleem on ehk see, et tänased Eestis enamlevinud palgaprogrammid jäävad hätta erinevates keeltes palgalipikute väljastamisega.

Riigiti on harjutud palgalehtedel nägema väga erinevat infot – kui prantslased on harjunud saama väga põhjalikku ülevaadet, siis teistes riikides ei pruugi töötajatele palgalipikute edastamise kommet üldse ollagi. Lisaks on maailmas üle 2 miljardi elaniku, kellel ei olegi pangakontot – kuidas arveldada nendega? Kas tänane palgaarvestuse süsteem on valmis maksma töötasusid kübervaluutades?

Generatsioon Z

Gen-Z vajadustele tuleb juba täna mõtlema hakata. Kuigi algselt külge saadud tiitel „lumehelbekesed“ on kindlasti liiga karm, vajab see põlvkond rohkem hoolt ja armastust oma pingutuste eest. Nad soovivad piirideta karjääri ehk tööandjaid, kes aitaksid neil nende unistusi ellu viia, ning samal ajal ise tegelda kõige sellega, mis neid paelub. Nad ei soovi sobituda tööandjaga, kellega väärtushinnangud ei klapi.

Tööandja peab olema valmis nendega ja nende asjadest kaasaegsel moel suhtlema. Palgainfo, tulemuslikkus, mõõtmised, tööaja jälgimine: see kõik peab toimuma läbi kasutajasõbralike mobiilsete seadmete (üks nupuvajutus ja kõik juhtub). Põlvkonna eripärasid arvestades peab lisaks muidugi samast seadmest mugavalt leidma ka väljateenitud massaažikupongid, üllatuspuhkuse spaas ja jõulude eel raamatupoe kinkekaardi!

Töötajaga suhtlemine

Töötajatel peaks tekkima võimalus ise oma palgaarvestuse süsteemiga suhelda. Nii personalijuht, otsene juht kui ka töötaja võiks kõik saada suhelda samal „iseteeninduslikul“ platvormil, kus töötajad võiksid enda informatsiooni täita ja uuendada, paluda puhkust, vaadata tasumiste infot jms. Samas juhid saaksid puhkustega nõustuda ja näiteks preemiaid määrata.

Pilv ja integreerimine

Tuleviku palgaarvestus peab asuma pilves ja olema teiste süsteemidega kergesti ning odavalt integreeritav. Juba täna suudavad ägedamad süsteemid ise kogumispensionit jälgida, töötajate registrit teavitada ja palga maksed panka saata.

Palgamaksmise süsteem võiks lugeda müügiprogrammist müügitöötajate tulemuslikust ja tootmisprogrammist tootmistöölise tehtud tükke ning saata selle raamatupidamisprogrammi õigetele kuluridadele nii, et küljes oleksid vajalikud dimensioonid, objektid ja projektid. Seejärel saaks juhid madala kuluga jälgida erinevate töölõikude kulusid, tõsta efektiivsust ja leida pudelikaelu.

Tuleviku ennustamine

Juhtide ootusi vaadates usume, et tuleviku süsteem peab lisaks võimaldama vastata küsimusele – mis on juhtumas? Analüüsi ja korrektsete andmete põhjal on võimalik näha ette töötajate liikumisi, haigestumisi, puhkuseid ja asutuse vajadust täiendava tööjõu järele. Arvestades seda, et Gen-Z on püsimatu, siis hea andmeanalüüsiga saab olla valmis nende vajadusteks.

Tulevikuga arvestav raamatupidamisteenus

Lisaks mõjutavad tööjõuga seotud vajadusi tulevikus automatiseerimine ja tööjõu vähenemine. Juba täna võiks jälgida, et kõiki automatiseerimist võimaldavaid tegevusi oleks vähemalt kaalutud ja et töötajad ei täidaks ülesandeid, millega robotid paremini hakkama saaks.

Reaalsus võib olla keeruline ja karm, kuid Grow on tulevikuks valmis – telli juba täna meie tulevikku vaatav raamatupidamisteenus ja ära jää rongist maha! Kõige eelnevaga arvestamine on ühe inimese jaoks paraku lihtsalt liiga keeruline. Kui soovid meiega mistahes küsimustes nõu pidada või meie teenust tellida, saada kohe e-kiri aadressile info@grow.ee ja oleme koos tuleviku vajadusteks valmis.