Dividendid ja nende korrektne väljamaksmine

Mis täpselt on dividendid? Tegemist on omanikele makstava omanikutuluga.

Dividenditulu on passiivne tulu ja selle väljamaksmine palga asemel võib kaasa tuua maksuvaidluse. Juhul kui juhatuse liige näiteks müüb teenuseid, milles ta ise peab aktiivselt osalema, siis eeldatakse, et sellise teenuse eest saadav tasu on maksustatav tööjõumaksudega. Konsultatsiooniteenused, mida juhatuse liige ise osutab on siin üheks igapäevasemaks näiteks. Kuid kui ettevõte saab nii öelda passiivset tulu, näiteks kinnisvara üüritulu, siis on dividendid igati õigustatud.

Dividenditulu puhul peab arvestama seda, et sellelt ei laeku raha haigekassasse ega ka kohustuslikku pensionisambasse. Seega ei pruugi küll olla tegemist hea lahendusega kogu sissetuleku katmiseks, kuid ettevõtte kaudu teenitud tulu osaline dividendidena välja võtmine on igati mõeldav.

Aastal 2018 ees ootavatest dividendide maksustamise muudatustest loe meie blogist.

Millal ja mille alusel dividende välja makstakse?

Tavaliselt makstakse dividende välja kord aastas, peale aastaaruande kinnitamist. Kuid seda võib teha ka mitmes osas, vastavalt sellele, kuidas on lood vabade vahenditega.

Tähelepanu tasub siinjuures pöörata sellele, et Maksuametile ei meeldi, kui dividende makstakse välja regulaarselt ja samas summas. Vaata meie blogist täpsemalt seda, millistel alustel võidakse dividende palga väljamakseks lugeda.

Dividende makstakse jaotamata kasumilt ja tulumaksu arvestatakse dividendide netosummalt. Kindlasti ei saa dividende maksta oma suva järgi ja tegemist on reeglitele allutatud valdkonnaga. Toome siinkohal ära mõned teemad, millele tähelepanu pöörata:

  • kas ettevõtte osakapitaliga on kõik korras ja omakapitali tase ei jää alla piirmäära?;
  • kas majandusaasta aruanne on kinnitatud?;
  • pärast dividendi väljamakset tuleb seda ka järgmise kuu deklaratsioonil kajastada.

Kas vajad abi dividendidega seotud teemadel?

Kui sa ei ole mõningates dividendide väljamaksetega seotud aspektides kindel, siis võta julgelt ühendust Grow raamatupidajatega. Kuna meie poolt pakutav online raamatupidamisteenus hõlmab kõigi meie raamatupidajate aastatepikkust kogemust, saame sinu jaoks keerulised toimingud kerge vaevaga korda ajada.

Helista meile kas numbril 5629 3090 või saada e-kiri aadressile info@grow.ee ja teeme sulle parima pakkumise!